Garderoba – na co zwrócić uwagę przy projektowaniu?

Garderoba to ostatnio coraz bardziej popularne rozwiązanie w polskich domach i mieszkaniach. Jeszcze nie tak dawno kojarzyła się z trudno dostępnym luksusem, teraz cieszy się dużym zainteresowaniem wśród ludzi wykańczających domy. Wbrew pozorom nie trzeba mieć wielkich metraży, aby móc pozwolić sobie na to rozwiązanie. Garderoba jako osobny pokój to oczywiście nadal wymarzony ideał, ale równie dobrze można ją wydzielić z powierzchni sypialni czy przedpokoju.

Najważniejsze cechy dobrej garderoby:

Powinna znajdować się niedaleko sypialni oraz łazienki. Jeśli mamy do czynienia z domem dwukondygnacyjnym, najlepiej sprawdzi się na piętrze w sąsiedztwie sypialń.

  • Im mniej, tym lepiej.

Nawet najlepiej urządzona garderoba czy szafa nie sprawdzą się, jeżeli zarzucimy ją mnóstwem niepotrzebnych nam na co dzień rzeczy. Pamiętajmy o tym, że im mniej, tym lepiej. Starannie wybierajmy rzeczy, które naprawdę chcemy mieć w swojej garderobie.

  • Wielkość garderoby.

Optymalna wielkość pomieszczenia przeznaczonego na garderobę to około 8 m2, minimalna wielkość, która ma sens to mniej więcej 3,5 m2.

  • Podział na strefy.

Rzeczy, których używasz codziennie trzymaj zawsze w zasięgu ręki, te używane rzadziej poukładaj na wyższych półkach. Buty trzymaj na dole, ubrania wierzchnie w strefie z drążkami i wieszakami, a ubrania składane na półkach. Jeśli masz możliwości zaprojektowania większej garderoby, warto zarezerwować sobie w niej miejsce na deskę do prasowania i żelazko. Pamiętaj, że powinno być to blisko gniazdka elektrycznego.

  • Dbaj o wentylację pomieszczenia.

Bardzo ważna jest dobra wentylacja. Jeśli nie zapewnisz garderobie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, możesz później borykać się z problemem stęchlizny i pleśni.

Nigdy nie umieszczaj półek na ubrania zbyt nisko, zamiast tego zaprojektuj tam sobie wygodne miejsce do układania butów. Pamiętaj, że garderoba musi być komfortowa i funkcjonalna, aby znalezienie w niej ubrań nie sprawiało najmniejszych problemów!